Nya regler för gymnasiet

Jag blev intervjuad av Tidningen Specialpedagogik kring de förtydligande i skollagen som började gälla 1 juli 2018 när det gäller elevers rätt till stöd. Den förändringen som jag tror kommer att göra störst skillnad för mig i mitt arbete som specialpedagog på gymnasiet är att överlämningar mellan skolor ska bli lättare. Övriga förändringar är att stödet ska ges med utgångspunkt i elevens utbildning i dess helhet och att rektorerna har ansvar för att utreda upprepad eller längre frånvaro.

Intervjun finns att läsa här: https://specialpedagogik.se/nya-regler-ska-starka-stodet/

4 reaktioner till “Nya regler för gymnasiet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s